Eşcinsel Polise Rekor Tazminat

Eşcinsel Polise Rekor Tazminat

ABD’nin Missouri eyaletinde, terfi alabilmesi için “eşcinselliğinin tonunu hafifletmesi” gerektiği söylenen polis memuru Keith Wildhaber’in 2 yıl önce açtığı dava sonuçlandı. Wildhaber’e 19 milyon dolar tazminat ödenecek.

BBC’de yer alan haberde, St Louis’de görev yapan Keith Wildhaber, 23 kez terfi almayı denediğini ancak performans değerlendirmelerinin kusursuz olmasına karşın terfi alamadığını söylemişti.

Polis memurunun iddiasına göre, o dönem St Louis Polis Komiserleri Kurulu’nun bir üyesi olan John Saracino, Keith Wildhaber’e, “Terfi için eşcinselliğinin tonunu azaltmalısın” dedi.

Wildhaber de olayı yargıya taşıdı.

Mahkeme jürisi, Çavuş Wildhaber’e ayrımcılık yapıldığına, ayrıca şikayetinden sonra da kendisine misillemede bulunulduğuna hükmetti.

Bir jüri üyesi, “Bir mesaj göndermek istedik. Ayrımcılık yaparsanız, büyük bir bedel ödersiniz. Savunulamayacak bir şeyi savunamazsınız” dedi.


Mahkemenin tazminat kararı sonrası terfilere karar veren St Louis Polis Komiserleri Kurulu’nda değişikliğe gidileceği açıklandı.

‘Karnıma yumruk yemiş gibi hissettim‘

John Saracino, Keith Wildhaber’e “Terfi alabilmen için eşcinselliğinin tonunu hafifletmen gerek” demediğini söylemişti.

Mahkemenin haklı bulduğu Wildhaber ise kendisine böyle bir şey söylendiğinde ısrar etmiş ve “Karnına yumruk yemiş gibi hissettim” demişti.