Eşcinsel evliliğin yasallaşması intihar vakalarını azalttı

Eşcinsel evliliğin yasallaşması intihar vakalarını azalttı

İsveç ve Danimarka’da evlilik hakkı elde eden eşcinsellerde intihar yarıya düştü

Euronews’te yer alan habere göre; İskandinav ülkeleri Danimarka ile İsveç’te eşcinsel evliliklerin yasallaştırılmasından bu yana eşcinseller arasındaki intihar oranlarının önemli ölçüde düştüğü tespit edildi.

Danimarka İntihar Önleme Araştırma Enstitüsü ile Stockholm Üniversitesi tarafından yapılan ortak çalışmada, 1989-2002 ve 2003-2016 dönemlerinde eşcinsel ve heteroseksüel bireylerdeki intihar oranlarını karşılaştırıldı.


Araştırmanın verilerine göre, iki dönem kıyaslandığında heteroseksüellerde intihar oranı yüzde 28 düşerken, eşcinsellerde bu düşüş yüzde 46 seviyesine kadar ulaştı. İsveç 2009’da eşcinsel evliliği yasallaştırdı, Danimarka ise 2012’de.

Çalışmanın başındaki isim Annette Erlangsen, evliliğin intihara karşı koruyucu etkileri olduğunu savunarak, “Aynı zamanda eşcinsellere verilen haklar, sosyal damganın eskisi kadar sert olmaması intihara götüren sebepleri hafifletti” diye konuştu.


Fakat aynı araştırmada, eşcinsel evlilik ve beraberliklerde intihar oranının heteroseksüel evliliklerden iki kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

10 ülkeden 35 çalışmayı karşılaştıran 2018 tarihli bir rapora göre, genç LGBT + kişilerin aynı yaştaki heteroseksüellere göre intihar girişiminde bulunma ihtimalleri en az üç kat daha fazla.


İskandinavya ülkeleri LGBT haklarında ilerici olmasına rağmen, geçen ay yayınlanan bir araştırmada, Danimarkalı erkeklerin neredeyse üçte birinin eşcinsel ilişkilerin ahlaki olarak yanlış olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.